آموزش متره برآورد

آموزش متره برآورد و آنالیزبها

آموزش متره برآورد و آنالیزبهای انواع سازه ها براساس فهرست بهای ابنیه

آموزش متره برآورد و آنالیزبها

آموزش متره برآورد و آنالیزبهای انواع سازه ها براساس فهرست بهای ابنیه

آموزش متره برآورد و آنالیزبها

انجام پروژه های دانشگاهی متره برآورد در تهران

شماره تماس : ۰۹۹۰۰۲۶۸۴۷۳

بایگانی

متره برآورد چیست؟

جمعه, ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۵۵ ق.ظ

 

متره برآورد چیست؟ و  مورد استفاده آن چیست؟

 

برای آگاهی از هزینه کلّی یک پروژه نیاز به دانستن حجم عملیّاتی آن پروژه و هزینه اجرای آن می باشد. که برای دانستن آن نیاز به محاسبات آن ها می باشد. که به این محاسبات اصطلاحاً متره گفته می شود.

متره برآورد چیست؟ و  مورد استفاده آن چیست؟برای اجرای یک پروژه مثل ساختن یک منزل مسکونی اولّین چیزی که باید بدانیم مبلغ هزینه ایست که باید برای ساختن آن خرج نماییم . این هزینه چطوری مشخّص می شود؟ اکثراً با حدس زدن و با توجّه به زیر بنای ساختمان، و این که هر مترمربّع ساختمان حدوداً چند تمام می شود هزینه آنرا محاسبه می کنند، که این رقم با توجّه به متنوّع بودن نوع ساخت و مصالح به کار رفته متفاوت می باشد، لذا رقم قابل اعتمادی نمی باشد. به طور مثال یکی از آشنایان تعریف می کرد که منزلی داشت که می خواست تجدید بنا نماید، لذا تحقیق و بررسی می کند که ببیند این کار چقدر هزینه برمی دارد؟ ساختمانی که میخواست بسازد با زیر بنای یک صد مترمربّع و در پنج طبقه بود. در برسی ها به ایشان گفته می شود که پانصد متر بنایی که می خواهد بسازد هر متر مربّع حدود یک میلیون تومان خرج بر میدارد. یعنی ایشان می تواند با پانصد میلیون تومان ساختمان خودش را بسازد. او نیز این مبلغ را تهیه می کند و شروع به ساخت می نماید. به طوریکه خودش تعریف می کرد پانصد میلیون تومان ایشان خرج شده و تمام می شود ولی ساختمان تمام نمی شود. لذا مجبور می شود مقداری پول قرض کند ولی باز ساختمان کامل نمی شود. نهایتاً مجبور می شود یک طبقه از ساختمان را بفروشد تا بتواند آن را به اتمام برساند. در صورتی که قبلاً چنین نیّتی نداشت. ولی اگر در روز اوّل از روی نقشه و به طور دقیق متره بر آورد شده و هزینه قطعی آن محاسبه می شد، آن شخص با آگاهی کامل اقدام می کرد و طبق برنامه اش پیش می رفت.

اینک می خواهیم طرز تهیّه صحیح متره و محاسبه حجم ریالی و فیزیکی پروژه را یاد بگیریم.

متره برآورد چیست؟ و  مورد استفاده آن چیست؟باتوجّه به این که امروزه کامپیوتر کارها را آسان کرده و انجام دادن کارها با کامپیوتر راحت تر و آسان تر می باشد. ولی من در مورد آموزش متره فکر می کنم بهتر این است که اوّل به صورت سنّتی و دستی بیاموزیم و بعداً به سراغ کامپیوتر برویم.

اولّین موردی که برای نوشتن متره ضروری می باشد آشنائی به نقشه و خواندن راحت و کامل نقشه می باشد. برای شناخت نقشه لازم است اوّل با خطوط و علائم نقشه آشنا شویم.